Kontaktní údaje

Adresa:
Střední zdravotnická škola, p. o.
tř. T. G. Masaryka 451
738 01 Frýdek-Místek
Tel.: 558 630 019
Fax: 558 630 029
E-mail:
sekretariat@zdrskolafm.cz
Web:
www.zdrskolafm.cz


IČO: 00561151
Číslo bankovního účtu: 29835781/0100
IZO: 110009665

Další info

Naše pracoviště praktického vyučování

NEMOCNICE FRÝDEK-MÍSTEK

Logo

NEMOCNICE TŘINEC

Logo
Další pracoviště

Co se děje v našich skupinách v Dolním Sasku?


Odborná praxe skupinky z Esens

13. 9. 2016 začalo naše opravdové dobrodružství, ale napřed vás všechny moc zdravíme, vlastně ... MOIN - takto se zdraví tady u nás v Esens.

Sotva jsme začaly naše malé dobrodružství a už jsme získaly spoustu zkušeností, zážitků a hlavně nová přátelství.

S milým personálem a obyvateli zařízení jsme se velmi spřátelily. Už teď víme, jak hrozně těžké bude naše loučení.

Pečujeme především o seniory s demencí. Velice se nám líbí přístup personálu k těmto obyvatelům (jak jim zde říkají).

Nejsme tady ještě ani týden a už jsme byly několikrát u moře, v malé domácí zoo, navštívily jsme mlýn a také jsme poobědvaly v pěkných restauracích.

Zítra se poprvé sejdeme s druhou skupinou ve WILHELMSHAVENU a moc se těšíme.

Ještě jednou děkujeme paní učitelce Kocichové, Gojové a paní ředitelce za možnost zapojení do tohoto projektu.

Danke schön :)

Kristýna Kuchejdová, Zuzana Berská, Adéla Benková, Alžběta Furdzová, Anna Byrtusová, Barbora Čekalová´

Odborná praxe žáků v Rotenburgu

Hallo!
Posíláme pozdrav od nás z Rotenburku, kam jsme přijely v úterý 13. září. Naše skupina byla vybrána na konci školního roku. Musely jsme se jazykově vzdělávat přes prázdniny, ale jsme si jisté, že to za tuto námahu stálo. V týdnu máme jeden den školu, každé úterý. Věnují se nám učitelé, kteří vyučují pečovatelství a somatologii, nebo pan učitel Kremer, který nás učí němčinu. Ta je zaměřená na pečovatelství. V této hodině, jsme jen my.
Praxi si tady nemůžeme vynachválit. Pracujeme v zařízeních pro seniory, v zařízeních pro hendikepované, specializující se na volnočasové aktivity. Starají se o nás tady perfektně a všichni jsou moc milí. Už po prvním dni jsme se do toho zamilovali.

Rotenburg je velice hezké a klidné městečko, které zvládnete projet na kole za hodinu. (Když se po cestě ztratíte jako my). Zatím jsme natolik spokojené, že cesta domů nepřipadá v úvahu. Počasí nám krásně přálo, teprve dnes se ochladilo.

Užily jsme si první společný víkend ve Wilhelmshavenu, kde jsme si odpočinuly u moře, sice cestování bylo náročnější, ale my jsme silný tým.

Snad se máte u nás v Česku stejně dobře, jako my, tady v Německu

die herzliche Grüße
Kristy, Veruš, Baruš a Baruš, Kristýna a Hanka

Hallo,

opět posíláme nové info z Esens!!!

WILHEMSHAVEN

Čekalo nás o víkendu brzké vstávání, ale přineslo to mnoho krásných zážitků. Hned na nádraží jsme se setkali s druhou skupinou, kde následovala velká objetí. Společně jsme se vydali na procházku po pobřeží pláže. Obdivovali jsme krásný příliv a tuleně čvachtající se ve vodě J. Navštívili jsme muzeum lodí a akvárium. Krásný den jsme završili skvělou velkou zmrzlinou.

ŠKOLA

Hned na začátku jsme se všichni vzájemně představili. Poté následovala hodina psychologie, vedená zajímavou vyučovací metodou. Probírané téma byl syndrom vyhoření a osobnost člověka dle Z. Freuda. Další hodinu jsme strávili v praktické výuce a tématem byla Kinestetika (přesuny klientů), což pro nás bylo velmi přínosné. Budete mít příležitost si to prohlédnout na fotkách a předvedeme také praktické ukázky v hodině. A hodina německého jazyka v Rotenburgu byla prostě úžasná.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Byly jsme pozvány na DOD školy ve Wittmundu, kde nám byly představeny všechny obory školy. Byl zde také zástupce z ministerstva školství a dozvěděly jsme se, že se chystají nové změny ve vzdělávání, a že se budou slučovat obory. Paní nám řekla, že obor Altenpflegerine (zdravotník pro péči o seniory) již nebude a bude pro tři obory stejný název. Absolventi studia budou pracovat nejen v domově pro seniory, ale také v nemocnici. Úplnou náhodou jsme ve škole narazily na německou studentku, která uměla velice dobře česky. Její maminka pochází z ČR. Všichni jsme si postěžovali, že v Německu neprodávají kofolu, rohlíky, šťávu a neví, co je to párek v rohlíku J

Všechny zdravíme a doufáme, že se v Česku máte stejně dobře jako my v Německu.

PS: Viděli jste pohled, který jsme vám poslaly?

Barča, Kika, Bety, Anička, Aďa, Zuzka

Hallo!
Předem Vás všechny moc zdravíme.

Začíná se nám to tady pomalu krátit. Každý den, včetně úterý, trávíme v našich zařízeních. Každé zařízení má svůj chod a specializaci.

Lebenshilfe je soukromé zařízení pro seniory a osoby s hendikepem. Praxe je zaměřena hlavně na volnočasové aktivity, rehabilitace, rozvoj jemné a hrubé motoriky, podávání stravy, komunikaci a drobné hygienické úkony. Praxe zde začíná v 8:30 a končí v 16:30. Každý den je zde ale spousta práce a díky tomu zde čas utíká velmi rychle. Všichni jsou tu ale hrozně milí a ohleduplní. Nemůžu si praxi zde vynachválit.

Tine-Albers-Haus je domov pro seniory s pečovatelskou službou. Naše praxe se zaměřuje na základní ošetřovatelskou péči a na komunikaci pacienta. Mezi ně patří hygiena, podávání léků a stravy, polohování a doprovázení pacienta k lůžku. Každé pondělí, středu, čtvrtek a pátek nám směna začíná v 8:00 a končí ve 14:00 hod. Personál v zařízení je velmi vstřícný a milý, a proto se nám tam pracuje velmi dobře.

Rotenburger Werke je diakonické zařízení pro osoby s hendikepem. Toto zařízení je zaměřeno na různé práce pro tyto osoby. Já jsem zrovna na místě, které je určeno pro průmyslové práce (balení, označování a montáž). Má praxe je zařazena do volnočasových aktivit, kde hendikepovaným s jejich prací pomáhám. Praxe zde začíná v 8:00 a končí ve 14:00, kromě pátku, kdy končím ve 12:00. Každý je tady hodný a ochotný, takže se mi tady opravdu líbí.

Haus am Bahnhof je dům s pečovatelskou službou pro seniory. Praxe je zaměřena hlavně na základní ošetřovatelskou péči. Během praxe se také můžeme setkat s měřením tlaku, podáváním inzulinu, s výměnou stomického sáčku a péčí o PEG. Praxe zde začíná v 6:30 a končí ve 13:00. Vstávání je tudíž dosti náročné, nicméně i přes jazykovou bariéru je personál velice milý a ochotný.


Praxe nás tady opravdu baví ale každý den je náročný a složitý. Dostatek motivace nám pomáhá si udržet dobrou náladu, vytrvalost a spokojenost.

Děkujeme, že nám škola umožnila tuto praxi v Německu.

Všem posíláme die herzliche Grüße.

Krista, Barča, Verča, Barča, Hanka a Krista

Nejprve Vás zase všechny moc zdravíme!

Nikdo se ani nenadál a tři týdny utekly jako voda, avšak i poslední víkend jsme si naplno užily.

V pátek jsme měly poslední pracovní den ve svých zařízeních, kde jsme se rozloučily s našimi spolupracovníky, obyvateli i s vedením. Udělaly jsme celkové hodnocení naší třítýdenní praxe v Německu a začaly jsme se pomalu balit. Odpoledne jsme se naposledy prošly po našem krásném městečku, abychom udělaly radost nejen našim rodinám, ale i přátelům a učitelům. Večer jsme zakončily poslední příjemnou, společnou večeří v naší nejoblíbenější restauraci „Harmonie“.

Sobotní den byl započat snídaní v Rotenburgu, výletem na rašeliniště společně s paní Kerstin Meyer, která nám tento výlet velice obohatila svou přítomností. Poté jsme se přesunuly s paní Monikou Ratering na projížďku na koních. Byla to velice příjemná zkušenost a velmi se nám líbila. Nedělní den byl věnován cestování z Rotenburgu do Brém.

V Brémách jsme se ubytovaly v Jugendherberge a vydaly se na plavbu lodí. Počasí nám moc nepřálo, ale my se tím nenechaly rozhodit. Další den ráno jsme cestovaly do Hamburku, jehož značnou část jsme viděly nejen ze střechy vyhlídkového autobusu, ale i z paluby lodě.

Celý den jsme zakončily v čínské restauraci s česky hovořící obsluhou, která byla velice vstřícná a ochotná. Po náročném výletním dni jsme se vydaly na ubytovnu do svých postelí, abychom se mohly vyspat na další den, který byl věnován cestě domů.

Cesta domů byla náročná a únavná, ale přesto nám utekla velice rychle. Byly jsme zde překvapeny změnou počasí.

Celý tento pobyt v Německu, zprostředkovaný Erasmem+, nám přinesl spoustu nových zkušeností, poznatků, zážitků a nových přátel. Ještě jednou moc děkujeme škole za tuto příležitost zúčastnit se tohoto projektu a paní učitelce Gojové děkujeme za krásně prožité tři týdny v Rotenburgu.

S velikým poděkováním zúčastnění žáci

Zdravíme všechny z České republiky! Vlastně už z Frýdku-Místku!

Naše pocity? Byly to tři úžasné týdny, které uběhly jako voda. Německo a lidé v něm nám budou moc chybět. Byl to zážitek, na který budeme vždy s láskou vzpomínat.

Na tyhle tři týdny se nezapomíná!

PRAXE

První dny nebyly jednoduché, ale snažily jsme se, jak nejlépe jsme uměly.

Personál byl vždy nápomocný, respektoval naše schopnosti a byl vždy ochoten nám pomoci.

Den ode dne byla praxe a mluvení či dorozumívání v němčině lehčí.

Staraly jsme se o seniory a zabývaly jsme se i problematikou, např. demence, Parkinsonovy choroby, dekubitů…

Nejvíc nás zaujal přístup personálu (nejen pečovatelek, ale i např. kuchařek) ke klientům. Všichni byli samý úsměv a milá slůvka. Nechyběly ani doteky, milé přezdívky a kamarádský vztah. Tyto přístupy bychom přály klientům i v našich zařízeních.

Celá praxe byla pro nás velmi obohacující, nejen jazykově, ale i lidsky.

Co jsme dělaly: hygienu, podávání stravy (i do PEGu), léků (inzulín), měření krevního tlaku, ošetřování stomie, převazy, polohování a mnoho dalších činností.

Domů jsme se vrátily se spoustou zkušeností a zážitků.

LANGEOOG (ostrov)

V neděli nás čekala projížďka lodí na ostrov Langeoog, kde jsme si půjčily kola a projely si část ostrova, našly úchvatnou písečnou pláž. Krásný den jsme zakončily dobrým obědem.

CAROLINESIEL

Zde jsme navštívily muzeum, které bylo rozdělené do tří budov. Muzeum bylo zajímavé námořnickou tématikou a dřívějším životem v této oblasti. Zaujaly nás, jak jinak, také různé staré zdravotnické pomůcky (injekční stříkačky, léky, inzulínové pero…).

Barča, Kika, Bety, Anička, Aďa, Zuzka


Fotografie

Další fotografie