Žákovský ekotým se postupně tvoří

Exkurze "Živé houby v muzeu"

Žáci 1.B a 1.C  navštívili 7. 9. 2022 v rámci hodin biologie a ekologie exkurzi "Živé houby v muzeu" Beskyd Frýdek-Místek. Seznámili se zde s významem hub v přírodě. Mohli si prohlédnout vystavené houby a byly jim ukázány poznávací znaky a rozdíly mezi podobnými druhy.

Ekologický praktický workshop 3. C

Ve středu 18. 10. 2022 proběhl se 3. C ekologický praktický workshop před budovou školy.Děvčata krásně uklidila příchodovou cestou do školy i okolí kontejnerů za asistence p. školníka a koordinátorky EVVO Mgr. Marie Šimečkové.

Děkujeme za příkladnou prospěšnou aktivitu!

Sběr starých mobilů se soutěží

Zapojte se do sběrové kampaně Starý mobil pro Remobil se soutěží o výlet do science centra! Krabice k odevzdání umístěna u kopírky ve vestibulu. Zároveň na přiložený arch zapište počet mobilů a vyberte třídu, které se připočtou body (hrajeme fair-play!).

Dvě školy s nejvyšším množstvím vybraných mobilních telefonů v přepočtu na žáka získají pro jednu třídu návštěvu Techmania Science Centra v Plzni, včetně dopravy. Soutěž probíhá do konce ledna 2023.

Video k akci: Mamutí dopad mobilních telefonů na životní prostředí

V současné době je možné recyklovat až 90 % celkové hmotnosti mobilního telefonu (nebo tabletu). Precizní recyklací je možné z každého zařízení získat 11 druhů kovů (Ni, Cu, As, Pd, Ag, Sn, Sb, Pt, Au, Pb, Bi). Každý mobil tak v sobě obsahuje „drahé kovy“ zhruba za 20 Kč.

více o recyklaci mobilů:   https://www.trideniodpadu.cz/mobiln-telefony

Virtuální prohlídka ČEZ - Distribuce elektřiny

V rámci předmětu Ekologie se v lednu 2023 třída 1.C zúčastnila virtuální prohlídky Distribuce elektřiny. Součástí prohlídky ČEZ byla i soutěž o ceny, což se žákům velice líbilo a byli motivováni spolupracovat. Následně byly zaslány i elektronické materiály o kompletní cestě elektrické energie, kterou urazí z elektrárny až k vám domů.

Exkurze ekotýmu - Bez obalu, Tradiční lékárna

Hned první únorový den se účastníci ekotýmu společně s koordinátorkou EVVO Mgr. Marii Šimečkovou vydali na exkurzi do frýdeckého obchodu Bez obalu, kde jim obsluha vysvětlila pojem a podstatu tohoto obchůdku. Následně se třída přesunula do vedlejší Tradiční lékárny, kde jim paní farmaceutka objasnila rozdíly klasické západní a čínské, popř. indické medicíny. Ekologická přednáška byla velice zajímavá a rozšířila nám naše vědomosti i v oblasti aroma- a fytoterapie, ekodrogerie, ekologických hygienických pomůcek či možnostech nehormonální antikoncepce. Děkujeme!

Za ekotým Marek Jonáš, 2.C

Den Země

Den Země je celosvětová událost organizovaná každoročně 22. dubna a zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Poprvé byl Den Země oficiálně slaven v roce 1970, v současnosti probíhá každoročně ve více než 193 zemích světa a je koordinován organizací Earth Day Network.

Je to svátek naší Země, planety, která jediná ze všech planet sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů i rostlin.

Mezi nápady, jak oslavit tento rok Den Země se objevily myšlenky podívat se pod drobnohledem na to, čeho máme kolem sebe hodně, a to na pampelišku a její sílu. Pampeliška je prospěšná bylina a posiluje:

• Zdraví trávicího traktu: pampeliška byla používána ke zlepšení trávení a zmírnění zácpy.
  • Zdraví jater: podporuje funkci jater tím, že pomáhá odstraňovat toxiny z těla.
  • Má protizánětlivé vlastnosti: obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci snížit záněty a bolest.
  • Podporuje imunitní systém: je bohatá na vitamín C a antioxidanty, což může pomoci posílit imunitní systém.
  • Příznivě působí na kůži: pampeliška byla používána také ke zlepšení vzhledu kůže a k léčbě kožních onemocnění, jako jsou akné a ekzémy.

Při příležitosti Dnu Země přinášíme recept na pampeliškový salát, který připravili žáci 2. C pod vedením Mgr. Alice Rucké a paní asistentky Michaely Rybářové Mertové.

ZELENINOVÝ SALÁT S PAMPELIŠKAMI

1/3 ledového salátu

2 mrkve (kreativně nakrájené)

1 svazek pažitky

1 malá cuketa

200 g pampeliškových listů

1 pampeliškový kořen (nastrouhaný)

1 citron

čekankový sirup

olivový olej

provensálské koření nebo jine bylinky

vajíčka natvrdo pro doplnění proteinu

Příroda hrou v Muzeu Beskyd

V pondělí 22. 5. 2023 se 1.C zúčastnila přírodovědné akce ve frýdeckém zámku při příležitosti Mezinárodního dne biologické rozmanitosti.

V muzeu se žáci seznámili s problematikou rašelinišť a byly jim představeny obory, kterým se zde věnují – botanika, bryologie, entomologie, mykologie a zoologie. Na jednotlivých stanovištích byla ukázána pestrost přírody kolem nás: živé i neživé mechorosty, houby, rostliny, zvířata a další přírodniny. Pro žáky bylo připraveno tvoření, vědomostní kvízy a také drobná odměna.

Mgr. Marie Šimečková