Školní rok 2022/2023

 

Žákovský ekotým se postupně tvoří


Exkurze "Živé houby v muzeu"

Žáci 1.B a 1.C  navštívili 7. 9. 2022 v rámci hodin biologie a ekologie exkurzi "Živé houby v muzeu" Beskyd Frýdek-Místek. Seznámili se zde s významem hub v přírodě. Mohli si prohlédnout vystavené houby a byly jim ukázány poznávací znaky a rozdíly mezi podobnými druhy.


Ekologický praktický workshop 3. C

Ve středu 18. 10. 2022 proběhl se 3. C ekologický praktický workshop před budovou školy.Děvčata krásně uklidila příchodovou cestou do školy i okolí kontejnerů za asistence p. školníka a koordinátorky EVVO Mgr. Marie Šimečkové.

Děkujeme za příkladnou prospěšnou aktivitu!


Sběr starých mobilů se soutěží

Zapojte se do sběrové kampaně Starý mobil pro Remobil se soutěží o výlet do science centra! Krabice k odevzdání umístěna u kopírky ve vestibulu. Zároveň na přiložený arch zapište počet mobilů a vyberte třídu, které se připočtou body (hrajeme fair-play!).

Dvě školy s nejvyšším množstvím vybraných mobilních telefonů v přepočtu na žáka získají pro jednu třídu návštěvu Techmania Science Centra v Plzni, včetně dopravy. Soutěž probíhá do konce ledna 2023.

Video k akci: Mamutí dopad mobilních telefonů na životní prostředí 

https://www.youtube.com/watch?v=Yi1CStd465w  

V současné době je možné recyklovat až 90 % celkové hmotnosti mobilního telefonu (nebo tabletu). Precizní recyklací je možné z každého zařízení získat 11 druhů kovů (Ni, Cu, As, Pd, Ag, Sn, Sb, Pt, Au, Pb, Bi). Každý mobil tak v sobě obsahuje „drahé kovy“ zhruba za 20 Kč.  

více o recyklaci mobilů:   https://www.trideniodpadu.cz/mobiln-telefony 

 


Virtuální prohlídka ČEZ - Distribuce elektřiny

V rámci předmětu Ekologie se v lednu 2023 třída 1.C zúčastnila virtuální prohlídky Distribuce elektřiny. Součástí prohlídky ČEZ byla i soutěž o ceny, což se žákům velice líbilo a byli motivováni spolupracovat. Následně byly zaslány i elektronické materiály o kompletní cestě elektrické energie, kterou urazí z elektrárny až k vám domů.

https://www.cez.cz/cs/o-cez/infocentra/virtualne-v-elektrarne


Exkurze ekotýmu - Bez obalu, Tradiční lékárna

Hned první únorový den se účastníci ekotýmu společně s koordinátorkou EVVO Mgr. Marii Šimečkovou vydali na exkurzi do frýdeckého obchodu Bez obalu, kde jim obsluha vysvětlila pojem a podstatu tohoto obchůdku. Následně se třída přesunula do vedlejší Tradiční lékárny, kde jim paní farmaceutka objasnila rozdíly klasické západní a čínské, popř. indické medicíny. Ekologická přednáška byla velice zajímavá a rozšířila nám naše vědomosti i v oblasti aroma- a fytoterapie, ekodrogerie, ekologických hygienických pomůcek či možnostech nehormonální antikoncepce. Děkujeme! 

Za ekotým Marek Jonáš, 2.C