Projekt (Výzva 2016) „Péče o seniory v Dolním Sasku“


Naše škola každoročně vysílá vybrané žáky třetího ročníku obou oborů na pracovní stáže do zahraničí.

Z výzvy Erasmu+ nám byl opět schválen projekt na dva roky pro oba naše obory – tedy jak pro obor Sociální činnost, tak i pro obor Zdravotnický asistent. Žáci obou oborů mohou tedy uskutečnit na jaře v roce 2017 a 2018 odbornou praxi v Dolním Sasku, a tím tak navázat na již šestiletou spolupráci s odbornými školami v Rotenburgu, Wilhelmshavenu a Wittmundu.

V rámci mobility budou účastníci rozděleni do dvou skupin ve dvou oblastech Dolního Saska. Z důvodu nezletilosti některých žáků je s každou skupinkou po celou dobu mobility jedna doprovodná osoba.

Stáže budou účastníci vykonávat souběžně ve 3 městech Dolního Saska, v domovech pro seniory, zařízeních pro hendikepované. Tato odborná stáž bude trvat 3 týdny.

Odborné praxe jsou součástí vzdělávacích programů výše uvedených oborů. Do projektu jsou implementovány prvky systému ECVET.

Po úspěšném skončení odborné stáže žáci získají Europass Mobility.

Tento projekt bude realizován za finanční podpory Evropské unie.

                                         


Prosinec 2016

Vyhlášení žáků, kteří pojedou do Dolního Saska

Dne 9. prosince se na frýdeckém zámku uskutečnilo setkání žáků a učitelů naší školy, aby si připomněli 65. výročí existence školy. Současně byl při této slavnostní příležitosti několika žákům předán mezinárodní doklad o proběhlé zahraniční odborné praxi.

Z výzvy Erasmus+ nám byl schválen projekt (Výzva 2015) „Praktikum našich oborů v Dolním Sasku“, a to na dva roky a pro oba naše obory - Sociální činnost a Zdravotnický asistent. 24 žáků obou oborů tak mohlo uskutečnit v červnu a září 2016 odbornou praxi v Dolním Sasku a tím navázat na již pětiletou spolupráci s odbornými školami v Rotenburgu, Wilhelmshavenu a Wittmundu. Při slavnostním setkání byl těmto žákům na frýdeckém zámku slavnostně předán Europass mobility, což je mezinárodní doklad o absolvované zahraniční praxi.

V tento slavnostní den zároveň vyhlásila ředitelka školy jména dalších žáků, kteří byli vybráni na příští třítýdenní odbornou stáž v Německé spolkové republice, na kterou pojedou v březnu 2017 v rámci programu Erasmus+, projektu (Výzva 2016) pod názvem „Péče o seniory v Dolním Sasku“. Na konci setkání si ti, kteří teprve pojedou, a žáci, kteří již byli na odborné praxi v Dolním Sasku, vytvořili společnou fotografii.


Březen 2017

V březnu vyjelo opět 12 žáků ze 3. ročníku obou oborů do Dolního Saska. Odborná praxe probíhala opět 4x týdně v zařízeních pro seniory a hendikepované a 1x týdně ve škole. V praxi pečovali převážně o seniory s demencí. Mohli si tak osvojit specifické dovednosti v péči o tyto klienty. Odborná výuka se zaměřovala především na bazální stimulaci u seniorů a přesuny klientů a pacientů.

Hallo aus Niedersachsen 

Hallo z Rotenburgu. Všechno to začalo 19. 3. 2017, kdy jsme ve 3 hodiny ráno vyjeli z Třince, někteří z Ostravy. Pokračovali jsme směr Praha->Hamburg-> Rotenburg. Cesta byla dlouhá, ale dalo se to zvládnout. Celkově jsme jeli 15 hodin i s přestupy. V našem novém domečku nás pěkně přivítali. Ubytování je tu velice útulné a lidé v okolí jsou přátelští a velice ochotní. První dva dny jsme navštívili školu, do které dochází 3,5 tisíce lidí a je velmi hezky a moderně zařízená. Pracujeme v zařízeních pro seniory, v zařízeních pro hendikepované, které se specializují na volnočasové aktivity. Na praxi se učíme novým věcem a jak my, tak i personál se snažíme domluvit, jak jen to jde. Rotenburg je příjemné a klidné městečko a moc se nám tady líbí.

S pozdravem Rotenburčata


Posíláme slunečný pozdrav z Esens.

Chceme Vám připomenout, že jsme první pracovní týden zvládly na jedničku! Během tohoto týdne jsme stihly navštívit školu, kde jsme se zaměřili na bazální stimulaci. Mohly jsme si vyzkoušet nové techniky a prakticky je využít.

Sice náš pracovní den začíná brzy, ale přesto jsme pořád plné energie a elánu. Práce se nám velice líbí, vyzkoušely jsme si spoustu zajímavých výkonů, asistujeme například při zavádění močového katetru, u převazů rány, máme možnost se zdravotnickým personálem také odebírat krevní cukr, aplikovat inzulín nebo měřit krevní tlak.

Personál se k nám chová velice vstřícně, vše nám s radostí vysvětlí a názorně ukáže.

Již jsme mohly zaznamenat rozdíly v ošetřování a chodu zařízení. V průběhu dalších dní, se vám zase ozveme. Snad se v Česku budete mít mezitím tak skvěle jako my zde v Německu.

S pozdravem Esensčata


Pozdrav z Rotenburgu

Opět zdravíme z Rotenburgu. Na praxi je to velmi super. V němčině jsme udělali od začátku velký pokrok a jak personál, tak klienti jsou na nás moc hodní. Snažíme se se vším pomoci a užívat si pobyt do poslední chvíle.

Na praxi pomáháme klientům při běžných denních aktivitách, při snídaních a obědech, hygieně, asistujeme u aplikace inzulínu, měříme krevní cukr, tlak, pomáháme při nakupování, mytí a uklízení nádobí, oblékání a zaměřujeme se i na volnočasové aktivity a občas hrajeme s klienty hry.

Náš první víkend byl plný zážitků. V sobotu jsme měli připravené malé překvapení v podobě sobotního programu, který pro nás připravili němečtí žáci. Jeli jsme do Brém, kde jsme byli v obchodním centru a zašli si zahrát lasergame. Moc jsme si to užili. V neděli jsme si prošli historické městečko Verden.

Přes týden jsme po praxi měli další výlety, jako například projížďku na kolech k jezerům, kde jsme si udělali plno krásných fotek. Podívali jsme se do ptačí voliéry Weltvogelpark a navštívili místní bazén Ronolulu. Mezi těmito výlety jsme šli do různých restaurací a ochutnávali nová jídla.

V pátek jsme vyrazili za druhou skupinkou do Esensu, a užili si společný víkend při výletu lodí na ostrov Spiekeroog, procházkou u moře a navštěvou města Wilhelmshaven. Tam jsme se zašli podívat do muzea lodí a velkého akvária. V pondělí jsme byli na velbloudí farmě a měli možnost si zkusit i projížďku na velbloudovi.

Už se nám pobyt pomalu krátí, ale užíváme si všichni společné chvíle, i když víme, že loučení bude těžké.


Posíláme srdečný pozdrav do Česka!

Ani jsme se nenadáli a týden utekl jako voda. Mezitím jsme navštívili muzea v Carolinesiel, projeli jsme se menší lodí a setkali se s druhou skupinkou z Rotenburgu. Zúčastnily jsme se výuky ve Wilhelmshavenu a Wittmundu, kde jsme v prezentaci představily naši školu a studijní obory. Dále jsme měly možnost navštívit AWO Pauline-Ahlsdorff-Haus, kde jsme se seznámily s chodem tohoto zařízení. V pátek nás čekalo dojemné loučení s personálem a obyvateli zařízení, kde jsme vykonávaly praxi.

V sobotu jsme ráno vyrazily za druhou skupinkou do Brém. Po ubytování v Jugendherberge Bremen jsme vyrazili na prohlídku města. Prohlídli jsme si historickou část města, pluli lodí a poté navštívili nákupní centrum Waterfront.

V neděli jsme jeli do Hamburku. Hned po příjezdu jsme navštívili muzeum miniatur, které se nám moc líbilo. Také jsme pluli lodí a jeli turistickým autobusem, ve kterém nám průvodkyně popisovala město. Večer nastalo dojemné balení.

V pondělí 10. 4. jsme velmi brzy ráno vyrazili na cestu domů. Letěli jsme letadlem z Hamburku do Prahy a poté vlakem do Ostravy, kde nastalo dojemné loučení a vítaní zároveň.

Byly to skvělé tři týdny, které nám přinesly mnoho zkušeností a zážitků. Velmi děkujeme škole za možnost vycestovat a paním učitelkám za to, že to s námi vydržely. Budoucím účastníkům projektu přejeme minimálně tak krásné tři týdny, jako byly ty naše.

Esenčata ♥


Názor a dojmy žákyně, která byla v Dolním Sasku

Stáž v Německu většina lidí vnímá jako velkou příležitost vidět chod praxe jinde než u nás v České republice. Ale celý tento pobyt má mnohem více skrytých příležitostí. Patří mezi ně zlepšení jazykových znalostí, protože v práci se můžete spoléhat jen a jen na sebe, nikdo to za vás neodmluví. Taky uvidíte, jak zvládnete pracovat v cizím prostředí, kde musíte být pořád ve střehu, jelikož nemusíte uvažovat jen nad tím, co děláte, jako u nás, ale musíte vnímat, co vám říkají spolupracovníci a reagovat na to. Zdá se to jednoduché, ale přesně toto vás nejvíc vyčerpává, ale při příchodu domů máte skvělý pocit, že jste to zvládli sami a bez pomoci. Také zde bydlíte 3 týdny společně s ostatními praktikanty, takže uvidíte, že není jednoduché vycházet s každým, ale pokud budete chtít, aby byl váš pobyt co nejlepší, budete muset zapojit spoustu tolerance a pochopení. Celý pobyt je i o poznávání odlišností státu, poznáte, že lidé se zde chovají k sobě jinak než u nás, a myslím si, že si z jejich jednání odnesete spoustu nového. A v neposlední řadě poznáte to, že člověk je velice přizpůsobivý a po týdnu si zvyknete na práci, školu a prostředí, ve kterém budete bydlet. Není se totiž čeho bát, každý den bude skvělý a plný nových zážitků, jazyk se nakonec poddá. Každý den děkuji za tuhle možnost vycestovat, protože díky tomu vím, jak to chodí i jinde, že se dá stejná práce dělat i jinak, a taky člověk nemá tak veliký strach vyzkoušet jednou práci v zahraničí. Určitě tuto možnost využijte, lepší se vám nemůže nabídnout. Každý den budete za tuto zkušenost neskutečně vděční.

Kristýna Bujnochová 3. C


Říjen 2017

Prezentace našich žáků v Ostravě

Žáci naší školy se zúčastnili Gerontologických dnů 2017 v Ostravě. Měli připravena svá vystoupení v rámci studentské sekce na téma „Důstojné stáří.“

Žáci oboru sociální činnost zde prezentovali projekt „Péče o seniory v Dolním Sasku“ v rámci programu Erasmus+ a svou odbornou stáž v Dolním Sasku.


listopad 2017​​​​​​​

Slavnostní setkání žáků

Dne 24.11. jsme na Zámku Frýdek-Místek předali žákům, kteří se účastnili stáže v Německu v roce 2017, Europassy.

Zároveň jsme oznámili jména 12 žáků, kteří vycestují na praxi do Spolkové republiky Německo v roce 2018. Slavnostní událost byla zahájena státní hymnou a studentskou hymnou. Přítomni byli vážení hosté: náměstek primátora města Frýdek-Místek, ředitel Hospice Frýdek-Místek a vedoucí zdravotního úseku Hospice Frýdek-Místek, vedoucí domova 2 Domova pro seniory Frýdek-Místek, p. o., a ředitelka a vedoucí učitel Střední, Základní a Mateřské školy, Frýdek-Místek, p. o. Žáci, kteří zahraniční stáž absolvovali v roce 2017, představili praxi ve Spolkové republice Německo a s hosty a diváky se podělili o své zážitky. Akce se účastnili také učitelé školy, žáci a rodiče. Ředitelka školy společně s vedoucí oboru Sociální činnost předali žákům Europassy. Poté ředitelka školy oznámila jména 12 žáků, kteří se v roce 2018 vydají na stáž do Spolkové republiky Německo. Slavnostní událost byla doprovázena hudebním vystoupením připraveným našimi žáky a učitelkou hudební výchovy.

 


Prosinec 2017

Závěrečné setkání s rodiči

V prosinci proběhlo závěrečné setkání rodičů žáků, kteří byli v červnu 2017 v Německu na třítýdenní odborné stáži v rámci programu Erasmus+, projektu pod názvem „Praxe našich oborů v Dolním Sasku“.

Žáci seznámili rodiče se svými dojmy a zkušenostmi. Proběhlo také závěrečné vyúčtování projektu.

Toto setkání s rodiči realizujeme vždy po příjezdu žáků z Dolního Saska. Rodiče to hodnotí velmi pozitivně a my tímto ukončujeme projet v daném školním roce. Zde zároveň probíhá závěrečné vyúčtování.


červen 2018

Naši žáci obou oborů se opět zúčastnili v měsíci červnu 3 týdenní praxe v Dolním Sasku.

Realizovali 4 dny v týdnu v zařízeních sociálních služeb a 1 den v německé odborné škole.


Článek z prvního týdne v Rotenburgu

“Moin! Zdravíme z Willhelmshavenu. Tento víkend přijely Rottenburčata na návštěvu do Esens. V sobotu jsme se spolu vydaly na ostrov Langeoog, který nás opravdu okouzlil, do té doby, než jsme zjistily, že nám ujela poslední loď. Na chvíli jsme si proto zkusily, jaké to je být trosečníkem. Naštěstí naše paní učitelky tento problém chytře vyřešily a vrátily jsme se v pořádku na pevninu. Dnes ráno se naše skupina vydala do Wilhelmshaven, přístavního města plného zajímavých muzeí. Právě jsme přišly z mořského světa, předtím jsme si prohlédly muzeum lodí, kde jsme mohly vidět například vnitřek ponorky.
Všechny vás moc pozdravujeme.

Rotenburčata”


Článek z prvního týdne z Esens

MOIN z Esens.

Celé to začalo v neděli 3.6. 2018 ve 4 hodiny ráno, kdy jsme vyjely vlakem z Ostravy.

Po náročných 18 hodinách cesty jsme dorazily do krásného městečka Esens, kde jsme se ubytovaly, vybalily i konečně vyvalily v nádherném a útulném rodinném domečku s krásnou zahradou a okolím.

Hned náš první den jsme byly seznámeny s našimi zařízeními. Pracujeme v zařízeních pro seniory, kde se specializujeme na volnočasové aktivity, péči u lůžka a na zdravotnickou péči u seniorů.

Na praxi se učíme novým věcem. Poznáváme nové způsoby péče a zacházení s klienty.

Naším největším strachem byla jazyková bariéra, ale jak se říká: "Rukama nohama se domluvíte." To platí. Personál je velice tolerantní a a máme velkou snahu se co nejlépe domluvit, takže hned po prvním dni z nás obavy opadly.

Další den jsme jely společně s německými studenty do anatomického muzea v Osnabrücku a zbytek týdne jsme chodili na praxi, kde jsme si pomalu zvykali na nové prostředí a lidi a po praxi jsme podnikali výlety do okolí a poznávali jsme Esens. Esens je malé a klidné městečko pár kilometrů od moře a 3 týdny jsou pro nás málo si ho užit naplno.

Pátek po praxi jsme měli v duchu túry v mořském bahně tzv. Wattwanderung se zajímavým výkladem, v sobotu jsme se jeli podívat na krmení zachraňovaných zvířat z moře a víkend jsme zakončili výletem do třech muzeí a procházkou po pláži.

Esenčata


Videa žáků z mobility červen 2018

Video 1 Esens

Video 2 Rotenburg

Prezentace žáků - červen 2018


červenec 2018

V měsíci červenci dvě žákyně Adéla Benková (absolventka - obor zdravotnický asistent) a Eva Molinová (3. ročník - obor sociální činnost) realizovaly odbornou praxi v Dolním Sasku v nemocnici na interním a chirurgickém oddělení.

V průběhu měsíce září předají své zkušenosti svým spolužákům formou prezentací a videa.

Foto: nemocnice Jever

Nemocnice Jever​​​​​​​


Prosinec 2018

Slavnostní konference k projektu Erasmus+

V pátek 14. prosince 2018 se v Rytířském sále Zámku Frýdek-Místek konala odborná konference k projektu Erasmus+, v rámci kterého naši žáci vyjeli na odbornou stáž do oblasti Dolního Saska v SRN.

Po úvodním slově ředitelky školy představila vedoucí oboru sociální činnost projekty mezinárodní spolupráce.

Žáci, kteří se stáže účastnili v roce 2018, předali své zážitky a zkušenosti žákům naší školy prostřednictvím prezentace a videa.

Po hudebním vystoupení předala ředitelka školy žákům, kteří byli na stáži v roce 2018, Europassy a následně vyhlásila skupinu 12 dalších žáků, kteří se budou stáže účastnit v roce 2019, tentokrát v rámci projektu Tandem. Nové skupině žáků byla předána tzv. štafeta v podobě slovníčků s osobním věnováním, jež připravili žáci z předcházejících stáží.

Slavnostnímu dopoledni byli přítomni i představitelé organizací, s nimiž naše škola spolupracuje. Ti také přednesli své příspěvky.

​​​​​​​