​​​​​​​​​​​​​​


 

Úvodní informace k projektu

V rámci projektu budou realizovány celkem dva běhy odborné stáže, označeny A3 a A4.

A) BĚH A3

Odborná stáž: 25/05/2024 - 08/06/2024 , celková doba trvání stáže 15 dní.

BBS Schule Rotenburg, Berufsbildende Schulen Rotenburg – Europaschule

A) BĚH A4

1) Trvání stáže

Odborná stáž: 21/04/2024 - 12/05/2024 , celková doba trvání stáže 22 dní.

BBS Schule Wilhemshaven

 

V letošním školním roce naši žáci opět využívají možnosti praxe v zahraničí.Celkem vycestuje 10 žáků ve dvou termínech. Obě praxe probíhají v Německu, v Dolním Sasku. Pracovní stáž bude realizována v mateřské školce a v domovech pro seniory. Pobytu se účastní žáci oboru Praktická sestra i oboru Sociální činnost. Po skončení odborné stáže studenti získají Europass Mobility. V průběhu praxe mají žáci možnost srovnávat práci ve svém oboru v Německu a u nás, poznat Dolní Sasko po stránce zeměpisné a kulturní a prohloubit si své jazykové dovednosti.

Možnosti výměnného pracovního pobytu financované z prostředků EU využívají i žáci z Německa.

V rámci projektu u nás mají praxi žáci z Rotenburku i z Wilhemshavenu.


Němečtí žáci z Rotenburku na praxi ve Frýdku - Místku - leden 2024

Žáci z Rotenburku u nás v uplynulých 14 dnech absolvovali praxi ve dvou zařízeních, v Jeslích, př. o. FM a Mateřské školce, př. o. na ulici Pionýrů ve FM. Tentokrát žáky podporovaly 2 učitelky z Rotenburku  Mgr. K. Mayer a Mgr. M. Steindorff po celou dobu pobytu. První den jsme žáky uvítali na naší škole, poté měli žáci v rámci programu animační adaptační jazykové 2 dny a další den již začala praxe. Žáci pracovali spolu s našimi žáky kvůli jazykové bariéře ve dvojicích. Tento systém spolupráce realizujeme již delší dobu a vždy se nám osvědčil.

Ve volném čase žáci navštívili zajímavá místa nejen ve FM, ale taky v okolí, např. Štramberk, Kopřivnici, Pustevny, Ostravu aj.

S praxí byli velmi spokojeni.

Děkuji všem za spolupráci, zejména paní Mgr. J. Kocichové a Mgr. J. Vachtarčíkové, které žákům připravily velmi příjemné prostředí na praxi a zrealizovaly pro ně zajímavé exkurze v dalších zařízeních.

Rovněž dík patří kolegyním Mgr. P. Hubert, Mgr. A. Rucké a panu řediteli Mgr. J. Gajdovi.


Němečtí žáci z Wilhemshavenu na praxi ve Frýdku - Místku - březen 2024

V rámci programu Erasmus + absolvovalo šest žáků střední školy pedagogického zaměření z Wilhemshavenu praxi v Jeslích, p.,o. ve Frýdku-Místku, kde paní ředitelka Mgr. J. Kocichová dokázala s kolegyněmi vytvořit pro žáky velmi příjemnou pracovní atmosféru.

Cílem praxe je porovnání si zkušeností s českými kolegy a žáky SZŠ ve Frýdku-Místku, seznámení se s kulturními a zeměpisnými zajímavostmi Česka a prohloubení jazykových dovedností.

Čeští žáci pracovali s německými žáky v tandemu a procvičili si při tlumočení své jazykové dovednosti.

V rámci 3 týdenního pobytu navštívili němečtí žáci s doprovodem pana ředitele Mgr. J. Gajdy Prahu, dále pak Pustevny, město Kopřivnici, město Štramberk, Zámek ve Frýdku aj.

Ve druhém týdnu pobytu žáků přijeli dva učitelé BBS Wilhemshaven své žáky navštívit. Všichni pak během jednoho dne měli možnost si prohlédnout zařízení Hospic a Domov důchodců ve Frýdku Místku v doprovodu Mgr. J. Kocichové a Mgr. S. Gojové.

V těchto zařízeních němečtí žáci oboru sociální péče rovněž absolvovali již dříve praxi a v dalším roce se znovu spolupráce obnoví.

Žákům přejeme bezproblémovou cestu domů a těšíme se na další spolupráci.


Příprava na stáž do Německa

Naši žáci se aktivně připravovali na praxi v Německu. Dvoudenní přípravná přednáška spojená s workshopem byla zaměřená na adaptaci našich žáků v Německu. Všechny aktivity opět organizovalo Koordinační centrum Česko - německých výměn mládeže Tandem.


Naši žáci ve Wilhemshavenu - duben, květen 2024

První dojmy: Zdravíme z města Wilhelmshaven, všichni jsme dojeli v pořádku. Ubytování se nám moc líbí. Město je krásné a i když jsou chladnější dny, je zde hezky. Byli jsme se podívat do školy a do zařízení kde budeme mít praxe. Od úterý, již pracujeme ve svých zařízeních, pracovní dobu máme vždy od 8hodin. Kolegové jsou na nás příjemní a pracujeme ve dvojicích. O víkendu jsme navštívili město Oldenburg, prohlédli jsme si zde zámek se zámeckou zahradou a trhy. V našem městě se nám nejvíce líbí pobřeží u moře.


Erasmus 2. část

Zdravíme opět všechny z Wilhemshavenu. Rovnou Vám mohu prozradit, že jsme se zde vůbec nenudili! První víkend jsme vzali útokem trhy v Olldenburku a prohlédli si místní zámek a zámeckou zahradu.  Náš víkend jsme v neděli také obohatili prohlídkou Marine museum a aquaria ve Wilhemshavenu. Po rušném víkendu jsme zavítali do partnerské školy, kde se odehrávaly tematické  výklady a hry ke dni Evropy.  Mimo možnost si projít školu a poslechnout žáky vedená témata (např.: třídění odpadů), jsme se sešli se studenty, kteří letos absolvovali praxe u nás. Společně jsme odpovídali na dotazy příchozích studentů, kteří se o Erasmus zajímají. V úterý jsme se opět navrátili na praxe, kde nás vzali mezi sebe jako rodinu. Náš seznam výletů nezel dlouho prázdnotou. Rozhodli jsme se, že ve středu, na státní svátek, využijeme po dlouhé době hezkého počasí a strávíme den u moře. Mimo volný čas na pláži, kterou velice rychle pokrylo moře, jsme den strávili vyhlídkovou plavbou okolo pobřeží Wilhemshavenu. Po volnu jsem se vrátili zpět do práce získat nové další pracovních zkušeností. V sobotu jsme si na seznam výletu připsali výlet do historického města Brémy. Zde jsme po návštěvách významných míst měli rozchod, prostor a tedy čas objevovat město vlastním způsobem dle naší libosti. V neděli se nám narozdíl od soboty nevydařilo počasí a z tohoto důvodu jsme museli zrušit náš výlet na ostrov Langeoog.  Pondělí nám opět nastartovalo pracovní režim, kdy jsme trávili náš poslední čas na praxích. Ve středu jsme se v zařízeních rozloučili s velkou parádou společnou snídání a předáváním dárečků jako poděkování. Také jsme si předali kontakty, aby nás ani ta vzdálenost nerozdělila. Zbytek času hodláme trávit na plno! S pozdravy Vám přejeme pěkné dny a nějakou tu zábavu, jakou tu prožíváme.

Mějte se hezky a AHOJ!